top of page

Хто такий HR і хто такий рекрутер: розмежування ролей та компетенцій

У сфері управління персоналом дуже часто можна зустріти плутанину між поняттями "HR" (Human Resources) та "рекрутер". Хоча обидві ці ролі мають ключове значення для ефективної роботи компанії, їхні обов'язки та компетенції відрізняються.


Хто такий HR?


HR-спеціаліст, або фахівець з управління людськими ресурсами, займається широким спектром завдань, пов'язаних з плануванням, організацією, керуванням та контролем персоналу в компанії. HR відповідає за розробку та імплементацію корпоративних політик, управління персоналом, розвиток та навчання співробітників, оцінку їхньої ефективності, а також забезпечення дотримання законодавства у сфері праці. HR-спеціалісти також працюють над створенням і підтриманням корпоративної культури та мотивації співробітників.


Хто такий рекрутер?


Рекрутери, зокрема в ІТ-сфері, спеціалізуються на пошуку, залученні та відборі кандидатів на вакантні позиції. Головне завдання — ефективно заповнювати відкриті вакансії, знаходячи найкращі таланти на ринку. Рекрутер аналізує потреби компанії у співробітниках, вивчає резюме, проводить співбесіди та рекомендує найбільш відповідних кандидатів для подальшого розгляду HR або командою рекрутерів.


Різниця між рекрутером та HR


рекрутери vs hr

Основна різниця між HR-спеціалістами та рекрутерами полягає у сфері їх відповідальності. Якщо рекрутери зосередженні на процесі найму, пошуку та підборі кандидатів, то HR-спеціалісти відповідають за весь спектр взаємодії з персоналом після його прийняття на роботу, включаючи адаптацію, розвиток, оцінку та збереження талантів.


У сфері ІТ, де швидке зростання та постійні зміни вимагають особливої уваги до набору співробітників, роль рекрутерів стає особливо важливою. Вони не тільки шукають кандидатів із необхідними технічними навичками та досвідом, але й враховують важливість культурної відповідності кандидата до команди та цінностей компанії. Рекрутери в ІТ часто використовують інноваційні методи пошуку та залучення талантів, включаючи соціальні мережі, нішеві ІТ-спільноти та активний пошук.


Також зверніть увагу, що до вартості інхаус рекрутера варто одразу включити ставку та бонуси за найм!

З іншого боку, HR-спеціалісти в ІТ-компаніях фокусуються на створенні умов для розвитку та зростання співробітників вже всередині організації. Вони працюють над програмами навчання, кар'єрного планування, а також займаються вирішенням конфліктів і забезпеченням високого рівня задоволеності та залученості персоналу. HR-спеціалісти також відіграють ключову роль у формуванні корпоративної культури та утриманні талантів.


Значення взаємодії між HR та рекрутерами


Успішне управління талантами в ІТ-галузі вимагає тісної взаємодії між HR-спеціалістами та рекрутерами. Взаєморозуміння та співпраця між цими ролями забезпечують плавний процес найму, ефективну інтеграцію нових співробітників та їхній подальший професійний розвиток. Разом вони формують сильну команду, яка сприяє досягненню бізнес-цілей через залучення та утримання кращих співробітників.


Чи може одна особа поєднувати позицію рекрутера та HR?


У деяких компаніях, особливо в стартапах або невеликих організаціях, часто практикується, що одна особа виконує як обов’язки HR-спеціаліста, так і рекрутера. Це можливо, коли обсяг роботи дозволяє ефективно справлятися з двома напрямками. Однак, такий підхід може спричинити ряд викликів та проблем:


  • Розподіл уваги та ресурсів

Основна проблема, яка може виникнути, — це розподіл уваги між рекрутингом та управлінням персоналом. Обидві сфери вимагають значних зусиль та часу, і коли одна особа намагається охопити все, є ризик, що обидва напрямки не отримають належної уваги.


  • Збільшення навантаження

Робота в обох ролях може призвести до значного збільшення робочого навантаження. Управління персоналом охоплює не тільки набір, але й адаптацію, навчання, оцінку ефективності та багато інших завдань. Спроба впоратися з усім цим самостійно може призвести до професійного вигорання.


  • Конфлікт інтересів

Існує потенційний конфлікт інтересів, коли одна особа виконує роль і HR, і рекрутера. Наприклад, при розв'язанні питань, пов’язаних зі збереженням персоналу та рекрутингом нових співробітників, може виникати внутрішній конфлікт між потребами в наймі та розвитку наявного персоналу.


  • Втрата фокуса на стратегічному плануванні

Зосередженість на оперативних завданнях рекрутингу та управління персоналом може відволікати від стратегічного планування та розвитку довгострокової HR-стратегії компанії. В результаті організація може втратити можливість для зростання та розвитку.


Який формат обрати компанії?


В деяких випадках одна особа може ефективно виконувати обидві ролі, важливо усвідомлювати можливі виклики та ризики такого підходу. Розуміння та розмежування обов’язків HR-спеціаліста та рекрутера дозволяє забезпечити більшу ефективність та фокус на кожній зі сфер діяльності. Для великих та середніх компаній оптимальним рішенням буде розділення цих ролей між різними спеціалістами, що дозволить не лише підвищити якість роботи в кожній зі сфер, але й забезпечити розвиток та вдосконалення процесів управління персоналом та рекрутингу.


У малих компаніях або стартапах, де ресурси обмежені, важливо усвідомлювати обмеження, які накладає поєднання ролей HR-спеціаліста та рекрутера, і активно шукати способи уникнення потенційних негативних наслідків. Це може включати використання автоматизованих інструментів для спрощення рутинних процесів, залучення зовнішніх консультантів або аутсорсингових агентств для окремих завдань, а також розвиток компетенцій у сфері time-management та стресостійкості.


У підсумку, хоча поєднання ролей HR-спеціаліста та рекрутера може здатися економічно вигідним рішенням, особливо для малих компаній, необхідно усвідомлювати потенційні ризики та активно працювати над їх мінімізацією. Вибудовування стратегічного підходу до управління персоналом та рекрутингу, незалежно від того, чи виконує ці функції одна особа, чи це розділені ролі, є ключовим до успішного розвитку компанії та досягнення її бізнес-цілей.


Якщо ви не плануєте наймати у штат повну рекрутинг команду, в такому разі звісно простіше та економічно вигідніше замовити рекрутинг на аутсорс в рекрутинг агентстві. Наша команда з радістю допоможе з пошуком ІТ спеціалістів та спеціалістів нетехнічного напрямку

Kommentare


bottom of page