Сьогодні, коли Україна переживає політичні та соціальні виклики, багато людей шукають можливості для перезавантаження своєї кар'єри. Саме тут можна помітити прояви ейджизму в рекрутингу. Кандидати 45+ і 50+ зіштовхуються зі стереотипами про їхню нібито низьку активність або небажанням адаптуватися до нововведень.
Чим більше, з нашого досвіду, складність через вік відчувають спеціалісти й від 35+ років, що для європейського соціуму взагалі нонсенс.
Погляд рекрутерів на ейджизм в рекрутингу
Ми в Dream2Team відмічаємо, що вікові стереотипи - це далеко не завжди правда. А ейджизм рекрутери мають відкинути. Люди старшого віку часто володіють цінним досвідом, готові навчатися та здатні працювати на рівних із молоддю. Але розберімось в причинах:
Перша причина — стереотипне мислення роботодавців. Часто вони вважають, що людина після 45-50 років менш гнучка до навчання, повільніше адаптується до змін та менш ефективна. Однак це далеко не завжди так. Багато спеціалістів віком 45+ мають величезний досвід, глибокі знання у своїй сфері та готовність вдосконалюватися.
Друга причина - роботодавець також боїться, що працівник старшого віку погано розбиратиметься у сучасних сервісах та технологіях. Не побудує діаграму в Google Sheets, не розбереться в CRM та не підготує слайди презентацій в Canva чи PowerPoint.
Третя причина — зміни на ринку праці. В деяких сферах, зокрема в ІТ, динаміка розвитку надзвичайно висока. І тут виникає питання про актуальність навичок кандидата, який працював у іншій сфері або мав тривалу перерву в роботі.
Четверта причина — соціокультурні установки. У нашому суспільстві досі існують певні стандарти та уявлення про те, до якого віку людина має бути активною та продуктивною. Ці стереотипи впливають на рішення роботодавців.
Як відгукуються кандидати? Багато з них відчувають роздратування та розчарування від “відмов в роботі через вік”. Деякі втрачають віру в себе, а інші, навпаки, стають ще більш мотивованими довести свою компетентність.
Якщо подивитись на віковий розріз менеджменту та середньої ланки працівників в Європі, то ви за рідкістю знайдете у 24 роки сеньйора (окрім ІТ), адже середній вік працездатного та професійного співробітника тільки починається з 35. Тим більш як 25-28 - це вік студента в сучасному європейському суспільстві. Тому там немає поняття - в 45 не можу знайти роботу, бо через вік мене не беруть.
Але в Україні реалії такі, що в 45 ти король відмов, тихих, але зрозумілих.
Поради кандидатам із досвідом: як підкорювати ринок роботи
Фото в резюме
Додавати чи ні? Тут питання, на яку позицію ви подаєте резюме і в яку країну. Світова практика дозволяє не додавати фото, і якщо ви подаєтесь на вакансію у міжнародну компанію, то краще і не додавати.
А якщо я подаю резюме на вакансію в українську компанію?
З одного боку, краще не додавати, якщо ви дійсно відчуваєте, що вік стане на перешкоді в отриманні посади. З іншого боку, якщо ви сучасна та драйвова людина, й у вас є круте фото, яке відображає це - обов'язково додавайте, і це буде вашою перевагою.
Вік - це вік, усі ми люди та ніхто з нас не молодіє. Може, тільки серед нас є Бенджамін Баттон :)
Стислість
Основний акцент у вашому резюме повинен бути - на вашому досвіді та навичках. Намагайтеся не перевантажувати резюме. Не потрібно додавати усю історію вашої кар’єри від 1980 року до 2023. Лишіть останні 3 позиції, які дійсно актуальні. Чітко описуйте ваші посадові обов'язки та досягнення.
Технічний бек
Вказуйте перелік програм, якими володієте, щоб перекрити страх роботодавця про погану технічну підготовленість
Портфоліо
Це ваша можливість показати себе в дії. Якщо ви дизайнер, художник, програміст - додайте посилання на ваші роботи. З нашої практики, ейджизм у творчих професіях мінімальний, адже головне - ваш креатив та якість виконання.
Освіта та саморозвиток
Люблять розумних та прогресивних. Навчання - ключ до успіху, незалежно від віку. Розглядайте можливість проходження курсів, тренінгів та воркшопів і обов'язково додавайте ваші круті сертифікати до CV.
Ейджизм в ІТ-сектор. Виклики старшого віку та реальність рекрутингу
ІТ-індустрія — це ділянка, де швидкість змін надзвичайна. Нові технології, методології, інструменти з’являються майже щодня. Для старших кандидатів, які хочуть розпочати свій шлях в ІТ, особливо на початкових позиціях, це може стати справжнім викликом.
Однією з причин, через яку старші кандидати джуніор-рівня в айті зіштовхуються з відмовами, є страх роботодавців перед необхідністю великих інвестицій в їхнє навчання. Часто роботодавці сприймають молодих джуніорів як більш гнучких та адаптивних до нового навчання, тоді як старших кандидатів — як тих, хто може мати складнощі із засвоєнням нових знань.
Також є думка, що молодь швидше адаптується до корпоративної культури ІТ-компаній, в той час, як старші кандидати можуть мати вже сформований погляд на робочий процес, що ускладнює їхню інтеграцію.
Проте це лише стереотипи. Кожен кандидат є індивідуальністю зі своїм життєвим та професійним досвідом. І дійсно, дехто зі старших кандидатів може виявитися набагато більш відданим, мотивованим та ефективним ніж їхні молодші колеги.
Відкидаємо стереотипи та долаємо ейджизм
Команда Dream2Team вірить в кожного кандидата. Ейджизм в айті та інших галузях - це лише перешкода, яку можна подолати разом. Вік - це не причина для відмови, а нагода використовувати свій досвід для досягнення нових вершин! Ми допомагаємо з пошуком роботи кандидатам різного віку та рівнів і завжди мотивуємо роботодавців до взаємодії.
Залишайте свій запит на кар’єрну консультацію через форму на сайті, Телеграм або Вайбер. Ми працюємо ПН-ПТ з 9:00 до 19:00.
Comments